احاديث معصومين (ع)
مرگ با عزت
امام حسين(عليه السلام ( فرمودند: ما أَهوَنَ المَوتَ عَلى سَبيلِ نَيلِ العِزِّ وَإِحياءِ الحَقِّ لَيسَ المَوتُ فى سَبيلِ العِزِّ إِلاّحَياةً خالِدَةً وَلَيسَتِ الحَياةُ مَعَ الذُّلِّ إِلاَّ المَوتَ الَّذى لاحَياةَ مَعَهُ؛ چه آسان است مرگى كه در راه رسيدن به عزّت و احياى حق باشد، مرگ عزتمندانه جز زندگى جاويد و زندگى ذليلانه جز مرگ هميشگى نيست. احقاق الحق، ج11، ص601
وضعیت سایت
بازدیدکنندگان : 967754
آمار بازدیدکنندگان
2050امروزmod_vvisit_counter
2306دیروزmod_vvisit_counter
15889این هفتهmod_vvisit_counter
22418هفته گذشتهmod_vvisit_counter
60841این ماهmod_vvisit_counter
29454ماه گذشتهmod_vvisit_counter
2349024کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 9 مهمان, 4 ربوت حاضر
IP شما: 23.23.37.116
 , 
امروز: 01 بهمن 1395
صفحه اصلی

جدیدترین مطالب

گزيده تفسير نمونه

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

احمد على بابايى
همانطور كه در كتابشناسى تفسير نمونه عنوان شد، اين تفسير امروز يكى از رايج‏ترين و مقبول‏ترين تفاسير شناخته شده در مجامع مذهبى و علمى مى‏باشد كه با ابتكار و اشراف استاد محقق و نامى حضرت آيت اللّه مكارم شيرازى و با هميارى جمعى از فضلا و دانشمندان حوزه علميه قم، به زبان فارسى تأليف و در 27 جلد وزيرى ارائه شده است. اين تفسير، تمامى آيات قرآن را در بر دارد كه به شيوه ترتيبى از تا به انتهاى قرآن را بررسى كرده است.
روش آن را مى‏توان روش اجتهادى و تحليلى و عقلى باز شمرد كه با مطرح كردن برخى مسائل علمى روز، قدمى در تبيين بيشتر بعضى آيات برداشته است، در كنار آن جنبه تربيتى خود را همچنان مد نظر داشته و به تبيين ديدگاههاى قرآن در اين زمينه مى‏ پردازد.


در مسائل خلافى شيعه و اهل سنت نيز سعى داشته، روش تقريب را برگزيند و از مطرح كردن تعصبات بيجا بپرهيزد. ضمن در برداشتن اين خصوصيات از تفسير آيه به آيه براى توضيح بيشتر مضامين قرآنى بهره برده و در مقاطع مختلف با نقل روايات اهل بيت( ع) در تبيين هر چه بيشتر آيات تلاش نموده است. حضرت آيت اللّه مكارم در مقدمه مختصرى بر تفسير نمونه ضمن بيان انگيزه نگارش مى‏نويسد: هدف او ارائه تفسيرى است كه بتواند نيازها و ضرورتهاى ويژه فكرى نسل حاضر را پاسخگو باشد.
تفسير وى شامل بيان اطلاعاتى راجع به سوره‏ها، تعداد آيات، ويژگيهاى سوره‏ها در چند نكته از قبيل فضيلت، ثواب قرائت و جايگاه آن و عنوان« محتواى سوره» بوده است.
پس از پرداختن به موارد فوق، به تفسير دسته آيات مى‏پردازد كه قدم اول آن ترجمه آيات بوده است. پس از تفسير عنوان« نكته‏ها» حاوى مطالب و پرسش و پاسخهاى ارزشمندى مى‏باشد و مباحث موضوعى تحت همين عنوان مطرح مى‏شد. بنابراين نكته‏ها شامل: 1- مباحثى است كه بطور مستقيم يا غير مستقيم از آيات استفاده مى‏شود. 2- نتيجه‏گيرى از آيات. 3- تطبيق مسائل و سؤالات جديد و يافتن پاسخ آنها از آيات. 4- مباحث علمى مناسب با آيات. 5- بيان فلسفه احكام. 6- دفاع از حدود و احكام اسلامى. 7- استفاده‏هاى فقهى يا اصولى از آيات. و...
محقق كوشا آقاى احمد على‏بابايى با تلاش خود توانسته است، مطالب و بخش‏هاى گسترده تفسير نمونه را با اشراف مؤلف آن به شكل ذيل خلاصه نمايد.
الف) در بخش ويژگيهاى سوره، اقدام به حذف مطالب توضيحى و اضافه، متن عربى احاديث و بعضى مزاياى سوره‏ها نموده است.
ب) در بخش محتواى سوره، متن عربى دسته آيات، ترجمه آنها و بحثهاى استطرادى را حذف، از نقل اقوال خوددارى كرده است مانند ج 1 ص 19 حذف احتمالى كه ديگران داده‏اند. و ج 1 ص 21 حذف بحث راجع به عقور، سميع و بصير كه استطرادى محسوب مى‏شد. سعى نموده نمونه و مثالها را حذف نمايد، مانند ج 1 ص 25 هود، نوح، زكريا.
ج) در بخش نكته‏هاى آيات اكثر آنها را حذف نموده و فقط اشاره‏اى اجمالى به برخى بحثهاى موضوعى داشته است. مانند ج 1 ص 32 و ج 1 ص 47 بحث هدايت.
د) سعى نموده استشهاد به آيات ديگر را كمتر بازنويسى كند مانند ج 1 ص 39 و 40.
ه) در نقل شأن نزولها، منابعى آنها را به همراه جزئيات ريز، حذف نموده است، مانند ج 1 ص 423 ذيل آيه 77 سوره نساء.( البته در مواردى عنوان شأن نزول نيز حذف گرديده ولى مطالب آن با شيوه فوق آمده است.)
و) روش خلاصه بردارى محقق شامل بحثهاى لغوى نيز شده و اكثر آنها را بازنويسى ننموده است، مانند ج 1 ص 420 ذيل آيه 71 سوره نساء.
ز) در بخش آيات الاحكام نيز سعى نموده، توضيحات آن را حذف و اصل مطالب را بازگو نمايد، مانند ج 1 ص 436 ذيل آيه 92 سوره نساء.
ح) پاورقى‏ها نيز از خلاصه بردارى، مصون نماده و غالب آنها حذف گرديده، فقط معانى لغت كه در آنها ذكر شده، بازنويسى گرديده است، مانند ج 1 ص 489 اول سوره مائده.
ط) خلاصه بردارى محقق شامل احاديث نيز كشته و اكثر موارد را ذكر ننموده است، مانند ج 2 صفحه ج 4 ذيل آيه 2 سوره رعد.
با اين روش تفسير نمونه در 5 مجلد خلاصه گرديده كه شامل مباحث اصلى تفسير است. به اين ترتيب ديگر نيازى به فهرست موضوعى نخواهد بود. بهمين جهت به همراه گزيده نمونه، فهرست موضوعى ارائه نشده است. سرانجام پس از سه سال كار شبانه روزى« برگزيده تفسير نمونه» به جمع كتب قرآنى پيوست و مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفت، و توانست در مدتى كوتاه به عنوان كتاب و متن درسى دوره‏هاى تفسير قرآن، مطرح شود.
نسخه شناسى
كتاب« برگزيده تفسير نمونه» در 5 جلد توسط انتشارات دار الكتب اسلاميه در تهران چاپ و نشر گرديده و در سال 1374 ش به بازار كتاب عرضه شد. و اكنون چاپ سيزدهم خود را نيز سپرى كرده است. استقبال شايان از آن سبب شد كه در سال 1380 ش بار ديگر مورد دقت و بازنگرى قرار گيرد و بخشهايى اضافه و يا حذف و اصلاح گردد. اين تفسير تاكنون به زبان آذرى و انگليسى ترجمه شده، آقاى فائق ولى اوغلى ترجمه آذرى و آقاى مهندس منصور امينى ترجمه انگليسى آن را عهده‏دار بوده‏اند، ترجمه عربى آن نيز توسط خود محقق با استفاده از تفسير« الامثل» در حال اتمام است. خلاصه‏اى ديگر نيز به نام تفسير جوان از تفسير نمونه توسط محمد بيستونى انجام گرفته است.
پيشگفتارى از حضرت آيت اللّه مكارم درى هر جلد تكرار شده است. فهرست مطالب درى هر مجلد آمده كه همان فهرست تفسير نمونه با حذف جزئيات مى ‏باشد.
منابع مقاله
1- كتاب« گزيده تفسير نمونه» 5 جلد
2- شرح حال خود نوشته محقق ارجمند آقاى احمد على بابايى
3- طبقات مفسران شيعه عقيقى بخشايشى ج 5 ص 195
4- مجلدات تفسير نمونهآخرین بروزرسانی (دوشنبه, 28 مرداد 1392 ساعت 08:37)