احاديث معصومين (ع)
نشانه هاي ظهور حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف)
امام حسین (علیه السلام) فرمودند: لِلْمَهْدى خَمْسُ عَلاماتٍ: اَلسُّفْيانى وَالَْيمانى وَالصَّيْحَةُ مِنَ السَّماءِ وَالْخَسْفُ بِالْبَيْداءِ وَقَتْلُ النَّفْسِ الزَّكِيَّةِ؛ براى مهدى عليه‏ السلام (و ظهور او) پنج نشانه است: خروج سفيانى، خروج مردى از يمن، صيحه و فريادى آسمانى، فرورفتن دشت و صحرا و كشته شدن نفس زكيّه و پاك. [متخب الأثر، ص 458.]
وضعیت سایت
بازدیدکنندگان : 1869109
آمار بازدیدکنندگان
2164امروزmod_vvisit_counter
2560دیروزmod_vvisit_counter
10742این هفتهmod_vvisit_counter
12387هفته گذشتهmod_vvisit_counter
46154این ماهmod_vvisit_counter
76754ماه گذشتهmod_vvisit_counter
4368662کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 113 مهمان حاضر
IP شما: 54.80.198.173
 , 
امروز: 31 خرداد 1397
صفحه اصلی صفحه اصلی

جدیدترین مطالب

گرد آورنده صحیفه سجادیه

سوال

چه کسی صحیفه کامله سجادیه را گرداوری کرد

 

پاسخ

صحیفه ای که اکنون در دست ما است سندش به «بهاء الشرف » می رسد. وی در سال 516 در ماه ربیع الاول این دعاها را به سندی که دراول صحیفه نقل شده، دریافت کرده است; البته صحیفه سالها قبل از «بهاء الشرف » معروف بود. چنانکه نجاشی در ذیل ترجمه «متوکل بن عمیر بن المتوکل » نوشته است: «روی عن یحیی بن زید دعاء الصحیفه اخبرنا الحسین بن عبید الله عن ابن اخی طاهر عن محمد بن مطهر عن ابیه عن عمیر بن المتوکل عن ابیه متوکل عن یحیی بن زید بالدعاء.» بی تردید نجاشی قبل از «بهاء الشرف » می زیست و در سال 450 ه . وفات یافت. همچنین علامه مجلسی (ره) از نسخه ای از صحیفه یاد می کند که به سال 333 ق. مربوط است: «قد وجدت فی نسخة قدیمة من الصحیفة الکاملة... و کان تاریخ کتابتها سنه ثلاث و ثلاثین و ثلاثماه...».

ادامه مطلب...

 

واژه عيد در قرآن

واژه عيد در قرآن چند بار به کار رفته است؟

 

پاسخ :

واژه عيد در قرآن فقط يك بار آمده است.

(أَللّهُمَّ أَنزِل علينا مائدۀً مِنَ السَّماء تكون لنا عيداً لأَوّلنا و آخرنا و آية منك). [1]

،خدايا! نازل كن براى ما مائده‌اى از آسمان كه براى اوّلين و آخرين از ما عيد باشد و نشانه‌اى از تو. 

ادامه مطلب...

 

ادعای برتری مطلق مرد بر زن در قرآن کریم

عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی

ادعای برتری مطلق مرد بر زن در قرآن کریم

جايگاه هر موجود در جهان هستى تابع اصل عدل و حكمت الهى است، به همين جهت در آفرينش موجودات هيچ‌گونه افراط و تفريطى صورت نگرفته و هرچيزى به جاى خود نيكو آفريده شده ‌است.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ادّعای برتری مطلق مرد بر زن

 

عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی

 

چکیده

 

جايگاه هر موجود در جهان هستى تابع اصل عدل و حكمت الهى است، به همين جهت در آفرينش موجودات هيچ‌گونه افراط و تفريطى صورت نگرفته و هرچيزى به جاى خود نيكو آفريده شده ‌است. در اسلام ارزش واقعى انسان‌ها به بهاى بدنى آنان نيست تا با برخورد با چنين احكامى تصوّر شود كه ارزش زن كمتر در نظر گرفته شده‌است يا ارزش مرد بيشتر است، بلكه در اسلام ارزش واقعى انسان همان است كه در قرآن بدان تصريح شده‌است: «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ» (حجرات: 49/13) - «گرامى‏ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست»‏. در مواردي ‌كه‌ مردي‌ در برابر زني‌ قصاص‌ مي‌شود با پرداخت‌ نيمي‌ از ديه‌ قاتل‌ به‌ خانواده‌‌ او خسارتي‌ كه‌ از ناحيه‌ي‌ عدم‌ حضور مرد متوجّه‌ آنها مي‌شود جبران‌ گردد و اين بدان دليل است كه غالباً وظيفه‌ اداره‌ خانواده برعهده‌ مردان است. در واقع خداوند متعال به مقتضای حکمت بالغه خود و مصالح و مفاسدی که پشتوانه احکام اوست و تفاوتهای جسمی و روحی زن و مرد نسبت به یکدیگر، احکام خاصِّ هر یک را معیّن کرده­است.

ادامه مطلب...

 

دستور به کشتن همدیگر پس از پرستش گوساله سامری؟!

عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی

دستور به کشتن همدیگر پس از پرستش گوساله سامری

مطالعه و دقّت در سرگذشت قوم يهود، اين حقيقت را روشن مي­کند که تقريباً همه فرامين و دستورات الهي که از سوي حضرت موسي «علیه السّلام» به مردم ابلاغ مي­گرديد، به نحوي مورد تمرد و سرپيچي آنان قرار مي­گرفت.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بررسی دستور كشتن هم‌ديگر بعد از پرستش گوساله با تأکید بر شبهات دکتر سها در کتاب «نقد قرآن»

 

عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی

 

چکیده

 

مطالعه و دقّت در سرگذشت قوم يهود، اين حقيقت را روشن مي­کند که تقريباً همه فرامين و دستورات الهي که از سوي حضرت موسي «علیه السّلام» به مردم ابلاغ مي­گرديد، به نحوي مورد تمرد و سرپيچي آنان قرار مي­گرفت. به عبارتي هيچ فرماني را بدون چون و چرا اطاعت نمي­کردند و هميشه به دنبال بهانه­اي براي عدم پذيرش دستورات الهي بودند و هدف شانه خالي کردن از زير بار مسئوليّت بود.

ادامه مطلب...

 

بررسی داستان‌های خلقت و پیامبران گذشته با تأکید بر شبهات کتاب نقد قرآن

عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی

در این مقاله به بررسی شبهات خاورشناسان در «داستانهای خلقت و پیامبران گذشته» پرداخته می­شود. نکات مشترک دعوت انبیاء به دلیل اشتراک، اصول اساسی دین است. خاورشناسان پیامبر (صلّی الله علیه و آله) را متّهم به خواندن و بهره­گیری از کتب عهد عتیق و جدید می­کنند.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بررسی داستانهای خلقت و پیامبران گذشته با تأکید بر شبهات دکتر سها در کتاب نقد قرآن

 

عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی

ادامه مطلب...

 

بررسی توحید و قیامت، احکام و عبادات با تأکید بر شبهات دکتر سها در کتاب «نقد قرآن»

عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی
اکبر محمودی: توحید، قیامت، احکام، عبادات
در جوامع بشری، به جامعه‌ای بر نخواهیم خورد که دارای اعتقادات و باورهایی نبوده باشند. در حقیقت یک سری باورها و رسوم خاصّی داشته‌اند و تابع قوانینی نیز بوده‌اند. بنابراین اعرب جاهلی نیز از این پدیده مستثنی نبوده‌اند، «دکتر سها» کوشیده است که مصدر و منبع آ
بسم الله الرحمن الرحیم
بررسی توحید و قیامت، احکام و عبادات با تأکید بر شبهات دکتر سها در کتاب «نقد قرآن»
عبدالحسین شورچه و سمیرا حیاتی

ادامه مطلب...